מהי תביעה ייצוגית ומתי ניתן להגישה?

מאת: עו"ד דיקלה ברנס

עו"ד דיקלה ברנס
עו"ד דיקלה ברנס

 

כמה פעמים קרה שהבטיחו לכן מוצר או שירות מסוים, אך קיבלתן משהו אחר לגמרי? לא קיבלתן דבר? שהטעו אתכן? שהבנתן כי הבטחות לחוד ומעשים לחוד?

ברוכות הבאות לעולם התביעות הייצוגיות…

להלן, "על קצה המזלג", העקרונות הכלליים בלבד: תביעה ייצוגית היא הליך משפטי אותו יוזמ/ת צרכן/ית, המייצג/ת קבוצה שלמה, ותובע/ת בשמו/ה ובשם כל חברי הקבוצה מבלי שהם מינו אותו/ה לכך (חשוב לציין! תביעה ייצוגית מוגשת בדרך כלל על ידי יחיד/ה = התובע/ת המייצג/ת, ולא על ידי קבוצת אנשים, כפי שרבים נוהגים לחשוב).

מה "יוצא" לתובע הייצוגי מכל ההליך הזה?

בשתי מילים: תשלום כספי (גמול). מגמת החוק היא לעודד הגשת תביעות ייצוגיות, ולכן, במקרים בהם התביעה הייצוגית מתקבלת, או שמושג הסדר כלשהו לטובת הקבוצה, בית המשפט יפסוק גמול מיוחד לתובע הייצוגי, בגין הטרחה והגשת התביעה בשם הקבוצה.

מה סכום האגרה ומי משלם אותה?

בתביעות ייצוגיות – אין אגרה.

מי משלם את שכר הטרחה של עורך הדין בתביעה ייצוגית?

גם שכר הטרחה של עורך הדין בתביעה ייצוגית נקבע על ידי בית המשפט, ומשולם על ידי הנתבעים בלבד. בשום מקרה (ניצחון/הפסד) התובע הייצוגי אינו משלם שכר טרחה כלשהו לעורך הדין המייצג.

מי יכול להיות תובע ייצוגי?

תנאי בסיסי להגשת בקשה לאישור תביעה ייצוגית הוא שלתובע/ת המייצג/ת תהיה עילת תביעה אישית. כל צרכן שיש לו עילת תביעה אישית יכול להיות תובע ייצוגי (=לתבוע בשם קבוצה).

מהי עילת תביעה אישית?

עילת תביעה אישית היא למעשה הגורם, הבסיס, הזכות להגיש תביעה במקרה מסוים. במילים אחרות, עילת תביעה אישית = ה"סיבה" לתביעה.

למה תביעה ייצוגית? אילו מקרים מתאימים להליך של תביעה ייצוגית?

נקודת המוצא של תביעות ייצוגיות היא שכפי שהתובע הייצוגי נפגע ונגרם לו נזק, ודאי נפגעו עוד רבים ורבות (שגם להם יש עילת תביעה אישית זהה/דומה לשלו). יחד עם זאת, פעמים רבות מדובר בנזק "קטן", יחסית, לכל אדם, וההנחה היא שרוב האנשים כלל לא יטרחו להגיש תביעה, אך סכום הנזקים של כולם ביחד עשוי להצטבר למיליוני שקלים. אמנם, בדרך כלל מדובר בעניינים הקשורים בדיני צרכנות וחוק הגנת הצרכן, אך לא תמיד, וניתן בהחלט להגיש תביעות ייצוגיות גם בעניינים נוספים המנויים בחוק. המקרים הללו מתאימים להתברר בהליך של תביעה ייצוגית.

איך מגישים תביעה ייצוגית? בשם מי מוגשת תביעה ייצוגית?

התביעה מוגשת באמצעות עורך דין המייצג את התובע/ת הייצוגי/ת, בשמו/ה ובשם הקבוצה כולה. יש לציין כי בשונה מתביעה "רגילה", בשלב ראשון מוגשת בקשה לאישור התביעה כייצוגית, ויש צורך באישור בית המשפט. אז… למה לא להגיש בכל מקרה תביעה ייצוגית?

לא כל מקרה מתאים להתברר במסגרת של תביעה ייצוגית, ויש צורך בהתקיימות תנאים הקבועים בחוק ובפסיקה. תביעה ייצוגית היא כלי רב עוצמה, ושימוש בלתי סביר ובלתי זהיר בכלי זה עלול לגרור אחריו תוצאות מרחיקות לכת. לכן – בכל מקרה – חשוב להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום התביעות הייצוגיות לשם קבלת חוות דעתו המקצועית.

לסיכום:

תביעה ייצוגית היא כלי שנועד לשמור על האינטרס הציבורי, ולכן יש לעשות בה שימוש במקרים המתאימים לכך. התביעה הייצוגית מאפשרת לתקן עוול שנעשה כלפי אנשים רבים שנפגעו, והתובע הייצוגי זוכה לקבלת גמול עבור טרחתו.

הכותבת היא עורכת דין שותפה במשרד אשכנזי, ברנס ושות'ועוסקת בתביעות ייצוגיות.

האמור לעיל אינו מהוות חוות דעת משפטית ו/או תחליף לייעוץ משפטי

 

מאת: אתר אישה

אתר אישה - כתבות מעניינות, נשים מקסימות. הצטרפי לדף האוהדים בפיסבוק - אתר אישה http://www.facebook.com/atar.isha?ref=hl לפרסום באתר ולפניות: hrimon@gmail.com

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.